loading

BÜYÜK ZAFERİN 100.YILI YOLCULUĞU-9


“Demir Atlı Süvariler”

 03 Eylül 2022

Kılıçarslan’ın kapalı halı sahasında konforsuz bir uyku sonrasında sabah erkenden uyandık. Gece biraz serin oldu ve maalesef duş imkânı da olmadı. Hazırlandıktan sonra bir gün önce akşam yemeği yediğimiz kamyoncu dinlenme tesisine giderek kahvaltımızı yaptık.

Halı saha

KILIÇARSLAN HALI SAHASI

Bizi zorlu bir çıkış bekliyor ve atladık demir atlarımıza düştük yola. Çiğiltepe’ye yaklaştıkça sis bulutu içinde rakım farkının soğuğunu iyice hissetmeye başladık. Yüz yıl önce bombardımanı yarım saat geciktiren, Kurtkaya tepeden Çiğiltepe’ye uzanan ve düşman hatlarını örten o uğursuz sis gibi bizi huzursuz etti. Çiğiltepe’ye yaklaştıkça sis aralanıp alçaklara inmeye başlayınca tepenin başında gururla dalgalanan bayrağımız göründü.Çiğiltepe TırmanışıÇİĞİLTEPE TIRMANIŞI

Ve yorucu bir tırmanıştan sonra, Başkomutan Mustafa Kemal Paşaya söz verdiği zamanda tepeyi ele geçiremediği için canına kıyan, onurun, gururun, cesaretin timsali 27 Tümen Komutanı Albay Reşat Çiğiltepe anıt ve şehitliğine ulaştık.

310754790_10228916800124660_282593110708267772_n

ŞEHİTLERİMİZİN YATTIĞI VATAN TOPRAĞI

         Albay Reşat, Türklüğün sessiz onuru, gururu ve cesaretidir. O, Türk ulusunun temsil ettiği tüm değerlerin simgesidir. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruzun ikinci gününde, muharebenin ve de ülkenin, ulusun kaderini etkileyecek en kritik mevkide yeralan, Sincanlı Ovasından Dumlupınar’a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan, Çiğiltepe’yi düşmandan temizlemesi emredilmiştir. Ne var ki, bu tepenin önemini çok iyi bilen Yunan Başkomutanı Trikopis ise, en zinde kuvvetlerini, üstün ateş gücüyle bu tepeye yığarak tahkimatı tamamlamıştır.**Saat 10.30**
27 Ağustos 1922 sabahı 57. Tümen bu tepeyi kuşatmış, saat 10.30’da Mustafa Kemal telefonda 57.Tümen  komutanına;
” Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız? ”
” Komutanım, yarım saat sonra alacağız. ”
” Başarılar diliyorum. ”
**Saat 10:45**
Mustafa Kemal;
”Düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.
”Komutanım tepeye düşman bir tümen yığmış direniyorlar. Ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.”
**Saat 11:00**
Mustafa Kemal;
”Reşat Bey’i istiyorum.”
”Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum, komutanım: Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.”
Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar boşanır:
”Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdir”
**Saat 11.45** Başkomutanın telefonu çalar.
”Çiğiltepe alınmıştır komutanım. Yüzlerce ölüsünü bırakan düşman Sincanlı Ovası’na doğru kaçmaktadır, arz ederim.”         İnsanın göz pınarından yaşların akmasına engel olamadığı, tüyler ürperten bu olayın kahramanı Albay Reşat, tepenin ele geçirilmesindeki 45 dakikalık gecikme için canından vazgeçecek kadar sözüne bağlı ve şerefli bir vatanseverdir. Milletini bir aile, vatanını bir ocak bilen bu yürekli kahraman vatanının geleceği için yaptığı onlarca hizmeti bile yeterli görmeyip, 45 dakika geciken zafer için kendini cezalandırmıştır. İşte Türk askeri böyledir. Kuşkusuz kahramanlık dolu yaşamı dolayısıyla Tanrı‘nın da sevdiği bu nefer, Türk Ulusu’nun şeref timsalidir.
Bu elim olay neticesinde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa şöyle söylemiştir;
”Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Burada şehit olan kahraman evlâtlarımızı minnetle anıyorum, ruhları şâd olsun. ” Başkomutan Mustafa Kemal.      Bu büyük kahramanın ebediyete intikal ettiği noktadan buruk bir gururla ayrıldık. Sinanpaşa’ya doğru inerken dağ, taş her yere dağılmış, tertemiz vatan toprağı üzerindeki gelincik çiçekleri gibi duran şehit mezarlarını görünce hepimizin boğazı düğümlendi. Boğazımızdan midemize kadar bir yumruk sokulmuş gibi yutkunmakta, soluk almakta zorlandık. Her şehit önünde diz çöküp, ellerini Mevla’ya açan demir atlı süvarilerin duygularını saklayamadığı andı o an.
Kimse konuşmuyordu, herkes içine kapanmış, adeta 100 yıl önceyi iliklerimize kadar yaşıyorduk.       Hüzünlü bir gururla demir atlarımıza atladık, Trikopis’in kaçtığı Sincanlı ovasına doğru aktık, bir asır önce akan süvari kolordusu gibi…
(devam edecek)

Bisiklet Etkinliği

Demir Atlı SüvarilerReşat Çiğiltepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana SayfaEtkiniklerİletişim