loading

BÜYÜK ZAFERİN 100.YILI YOLCULUĞU-6


     “Demir Atlı Süvariler”

       02 Eylül 2022

25’i 26 Ağustosa bağlayan gece yarısından sonra Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın 11 Tümeni, 3 Süvari Tümeni, 210 arabalı toplardan oluşan Türk Askeri Kuvvetleri’nin, ayaklarına keçe sarılmış at, katır ve merkepler ile birlikte gecenin koyu karanlığında sessizlik ve gizlilik içinde, düzenli olarak Kocatepe’ye intikalinde kullandıkları yoldan demir atlarımızı sürmeye başladık. 26 Ağustos sabaha karşı Mustafa Kemal, nihayet tepeye vardığında başında kalpağı karanlıkları delen masmavi gözleriyle ileriye bakarak dilinden şu sözler dökülür. “Allah Türk Milletini ve ordusunu koruyacaktır. Rabbim Yunanlıların kazandığını gösterme bana. Onlar kazanacaksa gök kubbe başıma yakılsın. Anam, dua et bize, dua et bize.”

Zorlu zafer yolunda kısa aralıklarla dinlenme

ZORLU ZAFER YOLUNDA BİZ DİNLENDİK AMA ONLAR DURMADI.

Büyük Taarruz Plânı’nın ana fikri; Kuvvetin bir kısmı ile Yunan ordusunu Eskişehir-Afyon Cephesi’nde tutmak, kalan kuvvetin çoğu ile Afyon güney batısından düşmanın güney yanına taarruz ederek, İzmir’le olan irtibatını kesmek ve çekilmesine imkân vermeden imha etmekti. Taarruz Planı baskın esasına dayandırılmıştı. Düşman durumu anlar, önlemlerini zamanında alırsa plânı uygulanamaz hale getirebilirdi. Komuta kademesi bunu herkesten iyi biliyordu. Fakat harekâtın bütün başarısı da gizliliğe dayanıyordu. Şu ana kadar da başarılı bir şekilde gelinmişti. Mustafa Kemal tüm dünya ile bütün irtibatları da kestirmişti.

Türk topçusu sabah saat: 04.30’da ateşe başlaması gerekirken, fazla sis yüzünden, topçu ateşi bütün cephede birden saat: 05.00’te başlatıldı 05.30’a kadar devam etti. Bundan sonra tahrip ateşi açıldı. Akabinde Saat: 5.35’te de 10 dakika süren tahrip ve arkasında imha ateşine geçildi.Topçu ateşi; Kalecik Sivrisi (5 rakamının yazılı olduğu istikamet), Belentepe (23 rakamının yazılı olduğu istikamet), Beytepe (11rakamının yazılı olduğu istikamet), Tınaztepe (15 rakamının yazılı olduğu istikamet), Erkmentepe, üzerinde yoğunlaştırıldı.

Kocatepe'ye yaklaştıkça eğim daha da zorlamaya başlad

KOCATEPE’YE YAKLAŞTIKÇA BİZLER ZORLANDIK, ONLAR KOŞARAK ÇIKTILAR.

Asıl Taarruzu yapacak Birinci Ordu; Afyon-Çay Demiryolu ile Çiğiltepe arasındaki 40 km. genişliğindeki bölgeden taarruz edecekti. Buna göre Birinci Ordu; Afyon güneyinden itibaren Belen Tepe’ye kadar olan bölgeyi (1/4 rakamının yazılı olduğu yere kadar);  4.Kolordusu’na, Belen Tepe ile Çiğiltepe’yi kapsayacak şekilde, Ahir Dağlarına kadar olan bölgeyi; de 1. Kolordusu’na vermişti. 4. Kolordu’yu, toplam 137 top destekliyordu.Bu, o günün koşullarına göre büyük bir topçu yığınağı ve gerçekten büyük bir ateş üstünlüğü idi. Topçuların isabetli ve yoğun atışlarıyla düşman siperleri iyice ezilmiş, irtibat hatlan parçalanmış ve hatırı sayılır kayıp verdirilmişti. Hazırlık ateşini müteakip 57. Tümen; Çiğiltepe’ye, 14. Tümen; Damlalı Boğazına, 15. Tümen; Tınaztepe’ye, 23. Tümen; Belentepe’ye, 11.Tümen; Beytepe’ye, 5. Tümen; Kalecik sivrisine, 8. Tümen; Afyon istikametinde taarruza başladı.Bir İngiliz kurmay Albay; “Türkler Afyon mevzilerini 4-5 ayda geçsinler, 1 günde geçtik saysınlar, Yunan tahkimatları çok güçlü, Türkler değil bu mevzileri geçmek, yanına dahi yaklaşamazlar…” demişti. Ve, o Çılgın Türk’lere; dört beş ay değil, bir gün de değil, yalnız birkaç saat yeterli gelmişti, geçilemez denen hatları geçmek için. Çil yavrusu gibi dağılan düşman kuvvetleri beklenenden daha kısa sürede Sincan ovasına doğru kaçmaya başladı.
Fahrettin (ALTAY) Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu da bütün gece süren yorucu bir yürüyüşten sonra, 20 km.lik dağ yolunu aşarak, Sincanlı Ovasına inmişti. İleri sürülen keşif kolları Afyon-İzmir demiryolunu ve telgraf hatlarını keserek düşmanın haber ve lojistik desteğini yok etmişti.  Albay Mürsel (BAKU) komutasındaki 1. Süvari Tümeninin öncü alayı; Dumlupınar’ın doğusuna doğru harekete geçmişti.Kocatepe’de savaşın yaşandığı alanlara tepeden bakarak Yunan hatlarına taarruz eden birliklerimizin numaraları eşliğinde saati saatine yaşananları incelemek iliklerine kadar içinde hissettiriyor insanı. Adeta o kahramanlığı, büyük mücadeleyi yüreğinde yaşatıyor insana.Kahraman Türk milletinin bir ferdi olmanın, O eşiz ecdadın torunu olmanın gururuyla  Kocatepe’den ayrıldık. Kahramanlık destanı yazılan tepeden saldık demir atlarımızı Büyük Kalecik köyüne doğru..
(devam edecek)

Bisiklet Etkinliği

26 AğustosDemir Atlı SüvarilerKocatepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana SayfaEtkiniklerİletişim