loading

BÜYÜK ZAFERİN 100.YILI YOLCULUĞU-3


“Demir Atlı Süvariler”

Bilindiği üzere, milli mücadele yıllarımız, ateşten günlerin yaşandığı yokluğun, acıların, imkânsızlıkların kol gezdiği yıllar… Milletimiz, bütün bu olumsuzluklar içerisinde büyük bir direniş göstererek, donanım ve imkân olarak kendinden kat kat üstün ülkelere karşı direnmiş, kahramanlık destanını yazarak bağımsızlığını elde etmeyi başarmıştır. Şüphesiz bu destan; ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine; köy köy, şehir şehir, birlik ve beraberlik ruhuyla yazıldı.       Bu şehirlerden biri de Akşehir’dir. Tarih boyunca ticaret yolları kavşağı olan Akşehir, Birinci Dünya Savaşı yıllarında ve İstiklal Savaşı zamanında da; coğrafi ve stratejik konumu ile demiryolu hattı üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir merkez durumundadır.

1921 yılı 18 Kasım’ında, Batı Cephesi Karargâhının Alagöz’den Akşehir’e taşınması Akşehir’in önemini daha da artırmıştır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ve silah arkadaşları 9 ay 10 gün boyunca, Büyük Taarruzun strateji ve kararlarını burada belirlemiştir. Böylece, Akşehir’in Türk tarihin deki kader anına imza atan ev sahipliği, esaret zincirlerinin kırıldığı Büyük Zafer’in başlangıcı olmuştur.

Akşehir halkı da İstiklâle giden yolda cephe gerisinin kahramanları olarak tarihteki yerini almıştır. Arasta dükkânlarında askere destek sağlayacak silahlar ve cephaneler imal edilirken, evlerde giysiler dikilmiş, cephede yaralananların bakım ve tedavisi için her tür yardım yapılmış, ninelerimiz gece gündüz demeden gönülle hemşirelik yaparak, yaralıların tedavilerini üstlenmişlerdir. Taarruz hazırlıklarının düşmana hissettirilmemesi için Büyük Önder Mustafa Kemal’in, 28 Temmuz 1922 günü Kolordu Subayları ile Batı Cephesi Subayları arasında düzenlediği futbol maçı da amacına ulaşmıştır. Maçı seyretmek bahanesiyle Akşehir’e gelen üst rütbe komutanları taarruz konusunda bilgilendirilmişlerdir. Futbol Maçı, Büyük Önder Mustafa Kemal’in resmi sıfatla hayatında seyrettiği ilk ve tek futbol maçıdır ki; bu maç, Türk Milleti’nin kaderini değiştirecek önemli kararların alınmasına vesile olmuştur.        Bu büyük zaferin kazanılması için her tür vatanseverlik desteğini sergileyen, önemli tarihi olaylara şahitlik eden Akşehir’de, 9 ay 10 günlük bu süreçte büyük zaferin planlaması yanında, yeni bir ülkenin de temeli atılmıştır..
Böyle başlar Mehmet Koç hocamın “dokuz ay on gün” adlı kitabının takdim bölümü…
Evet, bugün 1 Eylül 2022, aynı ruh ve aynı heyecanla çıkıyoruz yola. Amacımız, 9 kişi ile kutlu zaferin mutfağı Akşehir Batı Cephesi karargâhından alacağımız bayrağımızı 9 gün pedal çevirerek 9 Eylülde İzmir Valimize teslim etmek. 100 yıl önce olduğu gibi zaferin kahramanlarının izini takip ederek, yol üzerindeki şehit, anıt, kitabe, müzeleri ziyaret edip, yaşanmışların aktarıldığı koca çınarların anlattıklarını dinleyerek.

      Heyecanla çıktık otelimizden koşarcasına Batı Cephesi Karargâh müzesine gittik. Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya’nın öperek teslim ettiği bayrağımızı yine öperek teslim aldık, Keşan ve SARDOS derneğimiz adına.
Akşehir meydanında Atatürk Anıtı önünde hatıra çıkış fotoğrafımızı aldıktan sonra heyecanla demir atlarımıza atladık ve 100. Yılın Yolculuğu başladı.      Önümüzde 650 km mesafe var ama bu kimsenin umurunda değil.
Ekipte yer alan demir atlı süvarilerin tek düşüncesi izini takip edeceğimiz atalarımızın bıraktığı anılar, yaşanmışlıklar ve kahramanlıklar.. Bugün mesafemiz 100 km. İlk otuz kilometrede durağımız, onur ve cesaretin timsali Albay Reşat Çiğiltepe’nin 57. Tümeninin konuşlu olduğu Dereçine beldesi. Dereçine büyük zaferin yolunun geçtiği, hazırlık safhasında ve Şuhut’a intikalde önemli konuma sahip bir beldemiz. Bu sebeple 24 ve 26 Ağustos tarihinde dikkat çeken etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.        Bizi Dereçine Belediye başkanımız Ömer Yıldız karşıladı. İkram ve samimi sohbet neticesinde Ömer başkanın babamın doğduğu Çamözü(Şemşik) köyünden olduğunu öğrenmekten büyük mutluluk duydum. Samimiyeti ve sıcaklığı yanında bu ortak nokta karşılıklı sempatiyi daha da artırdı. Birlikte bölgeyi dolaştıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in yaptırdığı Zafer Anıtı önünde bir hatıra fotoğrafı aldık.
(devam edecek)

Bisiklet Etkinliği

Demir Atlı Süvariler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana SayfaEtkiniklerİletişim