loading

BÜYÜK ZAFERİN 100.YILI YOLCULUĞU-2


“Demir Atlı Süvariler”

     Bugün 31 Ağustos, yüzyılın yolculuğunun arifesi. İlk durağımız bizleri bugün misafir edecek olan Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya olacak. Akşehir, zengin tarihi dokusuyla oldukça dikkat çeken bir kent. Binlerce yıl farklı uygarlıkların, inançların beşiği olmuş bir yer. Başkanı ziyarete gittiğimizde, bizi bir asıra merdiven dayamış görkemli bir belediye binası karşıladı, sonra da başkan bizi makamında kabul etti.

Aslında Akşehir Belediye Başkanımız 40 yıl önce aynı okulda okuduğumuz komşu köy olan Değirmenköylü bir hemşerim. Dile kolay aradan bunca zaman geçti ve hatırlamak biraz zor. Bu sebeple projemizi çocukluk arkadaşım ve Salih başkanın sınıf arkadaşı kıymetli dostum Oktay Aslan ile ulaştırdım. Karşılıklı tanışma,  hatırlamalar ve sohbetler sonrasında kendisine Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu ‘nun selamını ve hediyesi takdim ettik. O da bizlere Batı Cephesi Karargâh Müzesinin madalyonu ve Akşehir’in simgesi ters çalışan duvar saatini hediye etti. Oldukça sıcak ve samimi geçen ziyaret sonrasında bize tahsis edilen otelimize doğru yola koyulduk.                   Salih başkan öğleden sonra şehir gezisi içinde bize bir rehber verdi. Otelimize yerleştikten sonra olmazsa olmaz yemeden gidilirse insanın aklının kalacağı nefis tandır ve etli ekmeğin tadına da baktık. Tabi bunu asırlık lezzet,  rahmetli babamın da uğrak mekânları olan Lale ve Lezzet kebap salonlarına giderek orada yedik. Öğleden sonra da rehber Raziye hanımın eşliğinde muhteşem tarihi dokulara temas etme imkânını bulduk. Restorasyonlarla eski Akşehir evleri gerçekten görülmeye değer olmuş. Ayrıca Nasrettin Hoca ve onu simgeleyen yerel dokunuşlar olan, gülmece parkı, Nasrettin hoca evi ve türbe de görülmeye değer yerler olarak söyleyebilirim. 1900’lü yılların başında bölgesel ve milli bir banka olan Akşehir Bankasının da kurulduğu kent olduğunu söylemeden geçmeyelim. Peki, büyük zaferin mutfağı olarak neden Akşehir seçildi. Düşman, Sakarya Meydan Muharebesi sonucunda mağlup edildikten sonra Eskişehir-Afyon hattına kadar geri çekilmek zorunda kalmıştı. Yunanlıların Afyon’daki birliklerini takviye etmesi ve takip kollarımızın cephane ihtiyaçlarını karşılama zorluğu nedeniyle hareketi sonlandırıp Bolvadin ve Çay batısındaki sırtlara çekildi. Böylece Batı Cephesi ağırlık merkezi peyderpey güneye, Afyon çevresine aktarıldı ve ordu karargâhı da ordunun büyük kısmı na yakın olmak üzere onun peşinden Akşehir’e yerleşti. Akşehir’in Batı Cephesi Karargâhı olarak seçilmesinde, Afyon’da bulunan Yunan ordusunu daima endişeli ve baskı altında tutması, düşmana taarruzda en uygun yer olması, Yunan ordusunun Konya tarafına yapacağı bir hareketin önüne geçen Sultandağları ve Akşehir gölü arasında güvenli bir boğaz olması, Akşehir’de bulunan demiryolunun askeri ikmal için önemli olması, orduyu beslemek için güneyde yani Adana, Konya ve bu merkeze bağlı olan yerlerde zengin beslenme kaynaklarının mevcut olması ve demiryollarıyla taşınması, orduya siyasi cereyanların sızmasının önlenmesi, Akşehir’in coğrafyasının uygun olması ve AKŞEHİRLİLERİN KUVAYİ MİLLİYE ruhuna sahip olması etkili olmuştur. Bu sebeple dikkat çekici bir süre olan 9 ay 10 gün birlikler Akşehir’de kaldı. Yeni bir ülkenin doğumu için, Büyük Taarruz planları yapıldı.
Güzel bir Akşehir gezisinden sonra ilçenin mesire yeri olan Hıdırlık’ta akşam yemeğimizi yedik ve sonra istirahate çekildik. Malum yarın önemli gün, Kutsal yolculuk başlayacak.
(devam edecek)

Bisiklet Etkinliği

Demir Atlı Süvariler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana SayfaEtkiniklerİletişim