loading

BÜYÜK ZAFERİN 100.YILI YOLCULUĞU-1


“Demir Atlı Süvariler”

       Ta 2015 yılında Çanakkale Zaferinin yüzüncü yılında, Şehitler Abidesinden Anıtkabir’e toprak götürürken zihnimize temelini attık, bugünkü projelerin. İkinci projemizde de, 2019 yılında Selanik’ten çıktık yola “Ata’nın Doğduğu Yerden Vatanın Doğduğu Yere 1453 km” adında. 14 kocaman yürekli Sardoscan’la günlerce pedal çevirdik, yüz yıl önce Ata’nın istiklal ateşini yaktığı yer olan Samsun’a. 2020 TBMM’nin yüzüncü yılı ve 2021 Sakarya Meydan muharebesinin yüzüncü yılı. Ne güzel planlamıştık, İnebolu’dan İstiklal yolundan dönecek pedallar, yüzyıllardır bir çok kıtaya hakim olmuş İmparatorluğun, artık yeter Dur!… Diye haykırdığı, geri çekilmenin ve toprak kaybının sona erdiği Dua tepede son bulacaktı.. Ama olmadı tüm dünyayı kasıp kavuran Korona adlı bir illetin engeline takıldık.
         Ve yıl 2022 beşinci büyük projemizin gerçekleşmesi için saatler, hatta dakikalar sayılmaya başlandı.
Günlerden Zafer, 30 Ağustos, yine her yıl olduğu gibi kutlama için SARDOS olarak meydanda yerimizi aldık.
Akşam da fener alayına katıldıktan sonra, Zafer gecesi konserinde, proje paydaşımız ve destekçimiz, Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu bizi sahneye çıkardı.  Hem bizi hem de projemizi halka tanıtarak, kazasız sorunsuz yolculuk temennisinde bulundu. Sular seller gibi gidin anlamında otobüsümüzü ve arada muavini de ıslatarak yola koyulduk.
Heyecanlı ve yorucu bir yolculuktan sonra nihayet sabah saatlerinde büyük zaferin mutfağı Akşehir’e yaklaştık. Benim memleketim Akşehir, ilçeye 14 km mesafede de dünyaya gözlerimi açtığım köyüm Ulupınar var. Tarihte Midas’ın çeşmesi olarak bilinen ama bugün kurumuş olan o meşhur çeşmenin olduğu köy. Dün gibi hatırlarım adını aldığı o muhteşem su kaynağını. Önce anne ve babamın kabrini ziyaret ettik tüm ekip olarak.
Sonrasında doğduğum evin bahçesinde bir hatıra fotoğrafı aldık. Bizi gören muhtar Galip Yardım çay içmeye davet etti köy kahvesine. Köyün kıdemli kahvecisi İlyas ile kucaklaştık hasretle. Dile kolay 40. yılını dolduruyormuş. Bir süre sonra ağabeyim ve eş dost da geldi. Biraz sohbet ettikten sonra Akşehir’e yola koyulmak için müsaade istedik. Malum, yarın proje başlıyor ve uğrayacağımız kurumlar var. Ayrıca yol arkadaşlarıma da memleketimi gezdireceğim. Bölge meyve cenneti, o günlerde de erik hasadı yapılıyor, muhtar hemen bir kasa erik koydu arabaya ve, vedalaşarak köyümden ayrıldık.
(devam edecek)

Bisiklet Etkinliği

Demir Atlı Süvariler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana SayfaEtkiniklerİletişim